2.03.2008

Camilere Girmek Yasak

Çin, Doğu Türkistan'da camilerin kapılarına astığı liste ile öğrenci, memur, işçi, emekli, 18 yaşın altındakiler, kent yöneticileri ve kadınların camiye girmelerini yasakladı. Doğu Türkistanlı anneler de kürtaja zorlanıyor.
Çin'in özerk bölgelerinden Doğu Türkistan ve Tibet'te yaşayan Müslümanlar, merkezi yönetimin uyguladığı baskıdan şikayetçi. Çin'in son uygulaması, camilerin giriş kapılarına asılan listeler ile toplumun pek çok kesimine camide ibadet yasağı getirilmesi. Doğu Türkistan'ın önemli şehirlerinden biri olan Hoten'e 30 kilometre uzaklıktaki Lop ilçesi Merkez Camii'nin kapısında, camiye girmesi yasak olanların listesi asılı. Bu liste, çok göz önünde olduğu ve yabancıların dikkatini çekeceği için büyük şehirlerdeki merkezi camilerin kapılarında yok. Ama daha küçük şehirlerdeki camilerin giriş kapılarındaki mermer levhalarda yazılı bulunduğu belirtiliyor.

CAMİ KAPISINDA YASAKLI LİSTESİ
Kurban kesmek için bölgeye giden İHH İnsani Yardım Vakfı ekibininin belirttiğine göre, camiye girmesi yasak olanlar şöyle sıralanıyor: l Partiye girmeye namzet öğrenciler l Devlet memurları, işçi ve emekliler l 18 yaşın altındakiler l Kent yöneticileri ve memurlar l Kadınlar. Öte yandan, camiye girmesi yasak olan kişilerin, caminin avlusuna bile giremedikleri belirtiliyor.
Mecburi kürtaj uygulanıyor
Çin'de Uygur Türklerinin yurtdışına çıkışına izin verilmiyor. 150 milyon Müslüman'ın yaşadığı Çin'de kadınlar kürtaj yapmaya zorlanıyor. Ülkede, Müslümanların sadece iki çocuk sahibi olmasına izin veriliyor.

www.ayyildiz.org forumundan alıntılanmıştır.