21.07.2007

Kılıç Ozan'ın Yasaklanan Klibi

Ozana bağlama kırdırdılar


Atatürk ve Türk halkına hakaret içeren şarkısı nedeniyle bir Ermeni rock grubuna cevaben klip çeken Kılıç Ozan, klibi yayınlamayan müzik kanalını bağlamasını kırarak protesto etti.


Kılıç Ozan, Taksim Cumhuriyet Anıtı önünde bağlamasıyla basın mensuplarına poz verdikten sonra, burada bağlamasını kırmasına güvenlik güçleri izin vermediği için İstiklal Caddesi girişindeki Fransız Konsolosluğu'nun önüne geldi. Eyleminin nedenini anlatan Kılıç Ozan, ''Ermeni rock müzik topluluğu System of a Down'ın, kısa süre önce çıkardığı albümünün 'Holly Mountains' adlı parçasında Atatürk'e, Türkiye Cumhuriyeti'ne ve Türk halkına hakaret edildiğini ve sözde Ermeni soykırımının dile getirildiğini'' söyledi.


Bu şarkıya cevaben ''Kalk Ayağa Ehl-i Vatan'' adlı parçasına klip çektiklerini, bu klibi de bir müzik kanalına parasını peşin ödeyerek yayınlaması için verdiğini belirten Kılıç Ozan, ''Müzik kanalı, parasını peşin alıp klibi 3 gün yayınladıktan sonra yayından kaldırdı. 'Bunun nedeni nedir?' diye sorduğumuzda, 'Bizi aşan mevzular var' yanıtını verdiler. Ben halk ozanıyım, silaha sarılmam saza sarılırım'' diye konuştu.


Kılıç Ozan, daha sonra, 40 yıllık bağlamasını yere vurarak kırdı. Ozan'ın konuşmasına ve eylemine, vatandaşlardan bazıları da alkışla destek verdi. Konuya ilişkin basın bülteninde de, Kılıç Ozan'ın kaset ve CD'lerinden elde edilecek gelirin yüzde 10'unun Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı'na bağışlanacağı bildirildi.


Kaynak: http://www.internethaber.com/