8.07.2007

Kefir

Kefir


Kefir, (Çerkesçe Kundeps) çok eski yıllardan beri özellikle Kafkasya bölgesinde yapılan, bugün ise Avrupa ve Amerika ülkelerinde ticari maksatla imal edilen süt asidi ve alkol fermantasyonu yardımıyla yapılan köpüklü, koyu kıvamlı (yoğurt kıvamında), hafif ekşimsi bir içki.

Kefir, beyazımtrak renkte, karnabaharı andırır şekilde ve genellikle bezelye veya fındık büyüklüğünde tanelerden meydana gelmiştir. Kefir tanesinde; Torula mayaları, Sacharamyces sp., Streptococcus cremoris, Betabacterium sp. gibi mikroorganizmalar bulunur. Bunların faaliyeti sonucu süt asidi, etil alkol ve karbondioksit meydana gelir. Kefir tanesi içerisinde bulunan mikroorganizmalardan bazıları süt şekerini parçalayarak süt asidi oluştururlar ve süt pıhtılaşır. Mikroorganizmalardan bazıları ise karbondioksit ve etil alkol meydana getirirler.


Kefirin bileşimi

Su
% 88-89
Süt asidi
% 0,8-0,9
Etil alkol
% 0,6-1,1
Süt şekeri / laktoz
% 1,7-2,7
Kazein
% 2,5-2,9
Mineraller
% 0,6-0,8
Albümin
% 0,1-0,3
Yağ
% 2,8-3,3
-
Fermantasyon sonucu kefir adı verilen hafif ekşimsi, köpüklü, alkollü ve yoğurt kıvamında bir süt içkisi ortaya çıkar. Kefir yapımında inek, koyun, keçi, manda sütleri yağlı veya yağsız olsun kullanılabilir. Eski Orta Asya'da çok kullanılan kefire, günümüzde bilhassa Kafkasya'da rastlanmaktadır.
Çeşitli yayınlarda kefirin
iştahsızlık, uykusuzluk, verem ve böbrek hastalıklarında, bronşit ve astımda, ekzema tedavisinde kullanıldığı belirtilmektedir.
dini hükmü :Kefir az miktarda alkol içermesine rağmen bu alkol miktarı sarhoş edebilecek seviyeye yükselmedikçe gıda amacıyla içilebilir, Hanefi Mezhebi İmamları Ebu Hanife ve Ebu Yusuf 'un nebizle ilgili görüşlerine uygundur. Yalnız, bu iki fakih dışındaki ulemanın geneli,çoğu sarhoş edenin azıda haramdır şeklinde hüküm verirler.